Velikonoce bez kraslic, tedy různými technikami ozdobených vajíček, si již nedovedeme představit. Jedním z prvních dokladů barvení vajíček je archeologický nález z Velkých Hostěrádek, kdy se v hrobě ženy našly zbytky červené dekorované skořápky. Předpokládaná datace je 1020 až 1030.
V polovině 14. století dostávali osm barevných vajíček darem kanovníci při koledě u abatyše kláštera sv. Jiří v Praze. V baroku se pak tento zvyk přesunul i do škol a rodin.
Oblíbená barva kraslic v lidovém prostředí byla červená, jako krev Kristova.
Pro velikou Boží lásku
jdeme si k vám pro pomlázku,
vajíčko nám dejte červené,
krví Krista zbarvené,
neb jenom bílé,
pospěšte dát čile.
Slovo kraslice pravděpodobně vzniklo ze staročeského krášlení vejce a běžně se začalo používat po roce 1895, tedy po Národopisné výstavě českoslovanské. Používala se vajíčka syrová, od počátku 20. století pak především vyfouknutá skořápka.
Jak se zdobila v minulosti a jaké jsou nejnovější trendy?
– Batikované: krásně barevné kraslice, na kterých převládá černá, červená a žlutá barva s bílou kresbou. Malují se postupně voskem. Kromě většinou geometrických tvarů a stylizovaných květin se na nich objevují postavy i zvířátka.
– Škrábané nebo-li gravírované: původně pouze dvoubarevné – tedy vrstva barva, která je nožíkem (rydlem) odstraněná tak, aby vystoupila bílá barva skořápky. Často se bílé plochy dobarvují opětovně vyškrabávají.
– Zdobené „šáším“: takto zdobená vejce se zavěšovala na strop místnosti. Zdobila se dužinou sítiny jezerní, která rostla na březích stojatých vod.
– Zdobené slámovou intarzií: relativně mladá technika, která využívá vlastnosti a barevnosti stébel slámy a trpělivosti krasličářky.
– Drátované vejce: zdobí se metodou drátkování, často se vplétají barevné korálky.
Zdobit kraslice můžete také nalepováním krajky, sušených květin, ubrouskovou technikou, malovat obrázky fixami, olepovat barevnými stužkami, vlnou nebo natřít modrým inkoustem, do kterého pak obrázky vytvoříte zmizíkem. Velmi efektivní je také batika, při které využijete listy bylin.
Kromě květinek a geometrických tvarů se na kraslicích objevují básničky, osobní věnování nebo letopočty.
A čím se dají kraslice nabarvit? Z přírodních barviv je to kurkuma, červené řepa, slupky cibule, slupky ořechů, červené zelí, borůvky. Z umělých barviv jsou to anilínky, tempery nebo akrylové barvy. Nebo zanechejte jejich přírodní odstín a ornament na něj vytvořte barevnými vosky. Techniky záleží na vaší zručnosti a fantazii.
Takže – dáte přednost koupenému čokoládovému nebo v letošním roce u vás zvítězí ručně vytvořené kraslice?